Talimatı PDF olarak indir.

YAT YARIŞLARI – TROFE PROGRAMI VE
GENEL YARIŞ TALİMATI 2017

2017 YILI YAT YARIŞLARI PROGRAMI

Yarış Adı

Trofe Katsayısı

Tarih

ÇANAKKALE ZAFERİ 102. YILDÖNÜMÜ YAT YARIŞLARI

2×1

18-19 Mart 2017

DENİZ HARP OKULU KUPASI

1X1

30 Nisan 2017 Pazar

BAU BOSPHORUS CUP (Boğaz Yarışı)

1×2

6 Mayıs 2017 Cumartesi

10. YIL ATATÜRK MODA’DA YAT YARIŞI

1×1

17 Haziran 2017 Cumartesi

32. YIL AMİRAL KUPASI

2×2

08–09 Temmuz 2017

57. YIL DONANMA KUPASI YAT YARIŞI

1×3

23-24 Eylül 2017

4. YIL İYK ÖZCAN ÖZYEMİŞÇİ YAT YARIŞI

1×1

1 Ekim 2017 Pazar

65. YIL ALTIN KİLİT KUPASI YAT YARIŞI

2×1

12 Kasım 2017 Pazar

HEYBELİADA 1773 KUPASI YAT YARIŞI

1×1

18 Kasım 2017 Cumartesi

UYGULANACAK KURALLAR

Uluslararası Yelken Federasyonunun (WORLD SAILING) Yelken Yarış Kuralları (RRS) 2017-2020,
WORLD SAILING Özel Açık deniz Yönetmeliği 2016–2017,
WORLD SAILING Yönetmelik 20 (Reklam Kodu),

IRC Kuralları 2017, Bölüm A, B, C ,
Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Yelken Yarışları Düzenleme Talimatı, Sporcu Lisans, Tescil, Vize ve Transfer Talimatı, Disiplin Suçları ve Cezaları Talimatı, Yelken No Tahsis Talimatı, Reklam Talimatı, Yelken Hakem Talimatı, Genel Yarış Talimatı Madde 19 Temyiz Hakkı,
Devletin Geçiş Hakkı Kurallarının olduğu yerler ile güneşin batışı ile doğuşu saatleri arasındaki zaman içinde – ki bu süre içinde tekneler, istenen seyir fenerlerini yelkenler tarafından maskelenmeyecek şekilde yakarak taşımak zorundadır – Uluslararası Denizde Çatışmayı Önleme Kuralları, RRS Bölüm 2 Kurallarının yerini alır.
Yarış İlanı, bu Yarış Talimatı, varsa Ek Yarış Talimatları,
Yukarıdaki yazılı talimatlar arasında çelişki olması durumunda Yarış İlanı, Yarış Talimatı ve varsa Yarış Ek Talimatlarından tarihi geç olan geçerli olacaktır. Gerektiğinde Protesto Kurulu duruma açıklık getirecek bir karar alacak, Yarış Kurulu da bu kararı uygulayacaktır.

YARIŞÇILARA DUYURULAR
Yarışçılara duyurular ve yarış sonuçları, tarih ve saat yazılarak Duyuru Panosunda ve İYK web sayfasında yarışla ilgili bölümde ilan edilecektir. Yarış Kurulu hazırlık gerektirmeyen hususlarda start saatinden en az iki öncesine kadar Yarış İlanı değişikliği veya Ek Talimat yapabilir. Bu hususlar yapıldığında İYK web sayfasında altındaki tarih güncellenmek suretiyle yapılır. Bu şekilde yapılan duyurular tüm yarışçılara yapılmış Resmi Duyuru niteliği taşıyacaktır. Yarışçılar anılan dönemlerde İYK web sayfasından bu duyuruları takip etmekle yükümlüdürler.
Yarış Kurulu, güneşin batışı ile doğuşu saatleri arasındaki zaman içinde olan yarışlar için Duyuru Panosunda gün batımı ve doğumu saatini ilan edecektir. Bu hususun ilan edilmemiş ya da hatalı ilan edilmiş olması bir Düzeltme İsteği nedeni olmayacaktır. Resmi ilan panolarının ve İYK web sayfasının gerekli zamanlarda incelenmesi her yarışçının kendi sorumluluğundadır. Uluslararası L kod bayrağının toka edilememesi bir düzeltme isteği nedeni olmayacaktır.

YARIŞ TALİMATINDA DEĞİŞİKLİKLER

Yarış Talimatında yapılacak değişiklikler, Ek Yarış Talimatı ve Duyurular, Resmi Duyuru Panolarında günün programlanmış ilk uyarı işaretinden en az iki saat öncesinde Madde 2.1 de ilan edildiği şekilde bildirilmiş olacaktır.

 

Yarış programındaki yapılacak değişikler, uygulamanın yapılacağı günden bir gün önce saat 20:00’ye kadar ilan edilecektir.
Yarış Kurulu/Yarış Sekreterliğinin Ek Talimat ve Duyuruları dağıtma zorunluluğu yoktur (RRS 25 değişik şekli). Acil durumlarda, uyarı işareti verilmeden önce ek talimat ve duyurular yazılı olarak teknelere dağıtılabilir veya sözlü değişiklikler su üstünde verilebilir. Yarış Kurulu uyarı işaretinden önce gerekli gördüğü değişiklikleri VHF Kanal 73 den duyurarak yapabilir (RRS 90.2c). Bu uygulamalar bir düzeltme isteği nedeni olamaz.

KARADA VERİLECEK İŞARETLER

Yarış Ofisine yakın konumdaki, RC bayrağı toka edilmiş direk, karada verilecek işaretler için kullanılacak ve Yarış Kurulunun resmi işaret direği sayılacaktır.
Yarış Kurulu, işaret direğinde RRS Bölüm 3 kapsamındaki görsel işaretleri, uygulamasına uygun kullanacaktır. Ancak (AP Tehir Bayrağı) aryasını takiben bir dakika sonra yeni bir işaret verilecektir.

Karadan alınacak finişlerde toka edilecek Mavi Bayrak, “Yarış Kurulu finiş hattını kurmuştur” anlamındadır.

AÇIK OLDUĞU SINIFLAR VE KATILABİLME ŞARTLARI

Yarışlar;

  1. a)  WORLD SAILING Özel Açık deniz Yönetmeliği 2016–2017’e göre Kategori 3 olarakilan edilen yarışlar için tam boyları (LOA) 7 – 27 metre; Kategori 4 olan yarışlar içintam boyları (LOA) 6 – 27 metre arasında bulunan;
  2. b)  WORLD SAILING Özel Açık deniz Yönetmeliği 2016–2017 ye göre Kategori 3 olarakilan edilen yarışlar için içten takma motora sahip; Kategori 4 olan yarışlar için IRCsınıfları için içten veya dıştan takma, GEZGİN sınıfı için içten takma motora sahip;
  3. c)  Madde 5.2 deki kriterlere uyan 2017 yılı IRC Ölçü Belgesi olan;
  4. d)  Madde 5.3.2 de tarif edilen GEZGİN sınıfında yarışmayı kabul eden,

e) Yukarıdaki hususlara ilaveten ilgili Yarış İlanındaki Yarış Kayıt Formunu vermiş, yarış

kayıt ücretini ödemiş olan teknelere açıktır. IRC sertifikalı tekneler Kayıt Formlarına

sertifika kopyalarını da eklemelidirler.

Önemli Uyarı:

TC. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda, Türkiye Yelken Federasyonu’ndan gelen uyarı ile;
KAYIT FORMLARI’nda;
Bilgilerin açık bir şekilde (mümkünse Dijital ortamda) okunabilir ve “büyük harfle” yazılması,

Katılımcıların varsa 2. isimlerinin de yazılması,
2017 Yılında ait VİZELİ Lisans Numaralarının yazılması gerekmektedir.
IRC Sınıfları:
IRC Ölçü Belgesine sahip tekneler aşağıdaki kriterlere göre sınıflara ayrılacaklardır:
a) IRC 0 Sınıfı: TCC 1.106 ve üzeri olan tekneler. IRC 0 Sınıfı teknelerde ENDORSED Sertifikazorunluluğuvardır.

  1. b)  IRC I Sınıfı: TCC 1,105 ve 1.070 üzeri olan tekneler ile TCC değerine bakılmaksızıntüm Mumm 30 (Farr 30) tipi tekneler. IRC I Sınıfı teknelerde ENDORSED Sertifikazorunluluğu vardır.
  2. c)  IRC II Sınıfı: TCC 1,069 ve 1,020 arası olan tekneler. IRC II Sınıfı teknelerdeENDORSED Sertifika zorunluluğu vardır.
  3. d)  IRC III Sınıfı: TCC 1,019 ve 0,980 arası olan tekneler. IRC III Sınıfı teknelerdeENDORSED Sertifika zorunluluğu vardır.

e) IRC IV Sınıfı: TCC 0,979 ve altı olan tekneler. IRC IV Sınıfı teknelerde ENDORSED

Sertifika zorunluluğu vardır.

Tekneler, belirlenen ve ilan edilen sınıflarında yarışacak olup başka sınıfta yarışma talebinde bulunamazlar. İYK Yarışları tamamı İYK YAT TROFESİ kapsamında olduğundan sınıflarda en az tekne sınırlandırılması yoktur. Ancak startlarda Yarış Kurulu sınıf birleştirmesi yapabilir. Ancak bu hesaplamalara uygulanmaz.

Bir seri yarışın başında yarış ilanında belirtilmiş olan ve en geç kayıtların kapanma saatinde kayıt formu ile birlikte ibraz edilmiş olan bir ölçü belgesi, seri devam ederken bir başkası ile değiştirilmeyecektir. Ancak olabilecek bir protesto sonucunda ve