Siyah İnci Kupası’nın İkincisi 28 Ekim Pazar günü gerçekleşti

Kategori: Haberler | 0

Motorboat & Yachting Dergisi ve TYF Pirat Komitesinin ortaklaşa organize ettikleri Siyah İnci Kupasının ikincisi 28 Ekim Pazar günü İstanbul Yelken Kulübünün ev sahipliğinde, İl  Yelken Temsilciliğinin himayesinde gerçekleştirildi. Hava tahminleri yarışın 8 – 10 knot rüzgarda, yani yarış için çok ideal bir rüzgarda yapılacağını söylüyordu. Ancak maalesef hava tahminleri tutmadı ve yarış sabahı yelkencileri beklenenden daha düşük bir rüzgar karşıladı.

Bir filo yarışı şeklinde organize edilen Siyah İnci’de tekneleri organizasyon sağlıyor ve davet edilen sporcular yarışabiliyor. Bu yıl yarışa katılım geçen yıla göre %50 daha fazla olacak şekilde planlandı. 24 pirat sporcusu 24 yat sporcusuna karşı savaşacaklardı. Organizasyon, tekne sayısını dörtten altıya çıkartmış ve planlanan yarış sayısını ise on birden on beşe yükseltmişti.

Böylece tüm katılımcıların üç kez start alması sağlanacaktı ve üç yarıştan alacakları puanlara göre yapılacak sıralama sayesinde önce iki yarı final yarışı ardından yarı finalde ilk üç sırada gelenler ile final yarışı yapılacaktı.

Fakat doğa bu planlardan habersizdi ve sabah 2 – 3 knot esen hava bir saat içinde tamamen bitti. Bu süre içinde sadece ilk tur yarışlar yapılabildi. Karaya dönen ekipler rüzgarı beklemeye başladılar. Öğlenden sonra rüzgar yön değiştirerek çok kısa bir süre kendisini gösterince yarış komitesi hızla yeni parkuru kurdu. Rüzgarın üzün sürmeyeceğini düşünen organizasyon ekibi ilk dört yarışın birincileri ve kura ile belirlenen iki teknenin direk final yarışı yapmalarını kararlaştırıldı. Ancak ne yazık ki startın ardından hemen sonra rüzgar tekrar durdu ve final yarışı abandone edilmek zorunda kalındı. Böylece 2018 Siyah İnci kupası 4 yarış ile tamamlanmak zorunda kalındı.

Organizasyon 2018in en iyi korsanını final yarışında start alan altı tekne içinden kura çekerek belirledi. Kuranın sonuçlarına göre:

Birinci: Güney Kaptan / Alican Barut
İkinci: Şükrü Sanus / Şükran Albayrak
Üçüncü: Tuluğ Edige / Sami Uslu

Bu yıl 48 sporcunun mücadele ettiği Siyah İnci Kupası’nı izlemek için yaklaşık 300 kişi İstanbul Yelken Kulübünde toplandı. Gün boyunca EKER’in lezzetli kahvaltı ikramı yarışçı ve izleyicilerin karınlarını doyurdu. NARR HEADWEAR firmasının hediyesi olan Siyah İnci özel tasarım boyunluklar yarışa renk kattı, DECATHLON firmasının hediye çekleri yarışın iddiasını ve heyecanını bir kat daha arttırdı. DEXTER firmasının hediyeleri ödül töreninde sadece finale kalanların değil tüm yarışmacıların nefeslerini tutmasını sağladı.

Yarışların planlandığı gibi yapılamamasına rağmen günün sonunda tüm yarışmacı ve konukların yüzleri gülüyordu. 2018 Türkiye Pirat şampiyonu Çağlan Kuruner’in tribünlerin tam önünde yer alan orsa şamandırasını dönüşü sırasında şamandıraya çarpması sonucu kıyıdaki tüm izleyenlerden aldığı alkışlı tezahürat ve tecrübeli piratçı Tuluğ Edige’nin startta rüzgarsız kalıp, giden rakiplerinin arkasında tam da start hattının üzerinde hareketsiz kalması üzerine izleyenlerin  “Tuluğ abi start verildi! Sende başla, hadi hadi başla!” diye yaptıkları neşeli tezahüratlar 2018 Siyah İnci kupasından akılda kalan anlar olarak hafızalarda yerini aldı.

Yarışın koordinatörü Emre AYAN bu yıl gerçekleştirilen Siyah İnci kupasına destek veren tüm sponsor, hakem ve yarışmacılara teşekkür ettikten sonra önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek kupanın yine Ekim ayı içinde, daha fazla tekne ve daha kalabalık bir yarışmacı sayısı ile yapılmasının planlandığını belirtti.