Çanakkale Sergisi

Kategori: Haberler | 0

Anafartalar komutanı Mustafa Kemal Paşa’nın savaş sonrası yazdığı bir mektuptan yola çıkarak hazırladığımız, “Çanakkale Savaşı” ebedi dostluk sergimizi 16 Mart Perşembe günü açıyoruz.

“Bu savaş dünyayı değiştirmiş, bize Atatürk’ümüzü ve Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızı, İngiliz ve Fransız kolonilerinde yaşayan halklara ise kimliklerini kazandırmış bir savaştır.”

“Bu savaş dünyanın gördüğü, gerçek askerlerin savaştığı son centilmenler savaşıdır.” 

Sergimiz, savaşa katılan ülkeler, komutanlar, gemiler ile esirlere ait kartpostal ve fotoğrafları sizlerle buluştururken aynı zamanda fazla bilinmeyen öyküler ve bugüne kadar hiç yazılmamış bazı olayları da gözler önüne seriyor.

Dünya tarihinde önemli bir yeri olan bu savaşı bambaşka bir bakış açısı ile sunan serginin gerçekleşmesinde fikir sahibi ve ekip lideri Dr. Seyhun Binzet ile (E)Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütcü, Deniz Akyıldız, Ayşe Slevogt, Dr. Şehib Türkay, Yavuz Dinar, Barış Eymen ve Barış Kenaroğlu’dan oluşan proje ekibine teşekkür ederiz.

Sergimiz, 16 Mart-16 Nisan tarihleri arasında (Pazartesi günleri hariç) ziyarete açık olacaktır. Detaylı bilgi için www.istanbulyelken.org.tr