108.Yıl Çanakkale Zaferi Kupası

Kategori: Haberler | 0

Çanakkale Zaferi’nin 108. yılı anısına düzenlenen geleneksel yarışımız ile yat ve IOM sınıfında yarış sezonunu açtık.

Kulübümüzün geleneksel olarak her yıl düzenlediği yat yarışı, zaferin yıldönümünde 18 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi. 35 teknenin kayıt verdiği yarışta IRC ve Gezi sınıflarında 34 tekne mücadele etti. Sezonun ilk yarışı olması ve soğuk havaya rağmen bu anlamlı günün anısına yapılan yarışta oldukça güzel bir katılım gerçekleşti.

Kalamış koyu açığında kurulan start hattında, şehitlerimiz için saygı duruşu ardından Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Ramazan Özoğul’un verdiği startlar ile başlayan yarışta, tekneler sınıf gruplarına göre üç farklı rotada yarıştılar.
Önce koy içindeki rüzgar üstü şamandırasını dönen tekneler Fenerbahçe sığlık çakarını iskelede bırakarak adalara doğru yöneldiler. IRC 0-1-2 sınıfları Yassıada ve Kaşık adası ile sahil şamandırası dönüşlerini içeren yaklaşık 28 dm mesafeli rotayı yaptılar. IRC 3-4 sınıfları, Kınalıada, sahil şamandırası ve Kaşık adası rotasında yaklaşık 22 dm mesafeli rotayı yaptılar. Gezi sınıfları ise Kaşık adası ve sahil şamandırası dönüşlerini içeren yaklaşık 17 dm rotada mücadele ettiler. Tüm sınıflar, İstanbul Yelken Kulübü önünde kurulmuş finiş hattında yarışı tamamladılar.

Bu yıl Çanakkale Zaferi Kupası kapsamına radyo yelken branşında IOM sınıfı da dahil edildi. 12 Mart Pazar günü gerçekleştirilen IOM yarışlarında yapılan 10 yarışta toplam 7 tekne mücadele adele etti.

Yarışın ödül töreni cumartesi akşamı, kulübümüzce düzenlenen ve yine bu tarihi savaşı farklı yönleriyle anlatan Çanakkale Savaşı Sergisi içinde yapıldı.